Aristo’dan Erdemli İnsanın 10 Özelliği

Aristo’dan  Erdemli  İnsanın  10 Özelliği

Antik Yunan filozofu olan Aristoteles’e göre insan aklı olan bir varlıktır. İnsan türünü diğer canlılardan ayıran şey ise akla sahip olmasıdır. İnsan aklı sayesinde erdemli davranışlar gerçekleştirir. Aristoteles’e göre erdem, insanın orta yolu bulmaya çalışması, aşırılıklardan kaçınmasıdır. Aristoteles’in insani erdem olarak nitelendirdiği ve ona göre her insanda bulunması gereken bazı özellikler vardır.


1) Arkadaşlık


Karşılıklı anlayış ve sevgiye dayalı bağ kurulması arkadaş olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise arkadaşlık; yağcılık ve kavgacılığın dengelenmesidir.

2) KontrolYaşamdaki iniş çıkışları dengeleyebilme ve denetleyebilme yeteneği kontrol olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise kontrol; dürtüsellik ve kararsızlığın dengelenmesidir.

3) DürüstlükOlanı doğru bir şekilde yansıtıp gerçeği saklamamak dürüstlük olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise dürüstlük; gevezelik ve ağzı sıkılığın dengelenmesidir.

4) Hevesİsteğin hırsa dönüşmemesi, insanın bir nesneyi, olguyu veya olayı odak seçmesi durumu heves olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise heves; açgözlülük ve tembelliğin dengelenmesidir.


5) CesaretAcı, korku, belirsizlik, risk ve tehdit gibi durumlarla başa çıkabilme yeteneği cesaret olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise cesaret; korkaklık ve gözü karalığın dengelenmesidir.

6) Mizah Anlayışıİnsanları güldürebilme yeteneği mizah anlayışı olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise somurtmanın ve dalga geçmenin dengelenmesidir.

7) Ölçülülükİnsanın duygu, düşünce ve davranışlarında dengeli ve kontrollü yaşaması ölçülülük olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise ölçülülük; kendini umursamamak ve bencilliğin dengelenmesidir.

8) İtidalSoğukkanlı ve ölçülü davranmak itidal olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise itidal fazla duyarlı olmak ve duyarsız olmanın dengelenmesidir.

9) CömertlikElindekini esirgemeden vermek cömertlik olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise cömertlik; cimriliğin ve eli açıklığın dengelenmesidir.

10) Tevazuİnsanlara karşı alçakgönüllü olmak tevazu olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise tevazu; aşağılamanın ve övgünün dengelenmesidir.
Tags

Yorum Gönder

1 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

paylaşımlar hakkında görüş ve düşüncelerinizi belirtebilirsiniz

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !