Kırk Yaş Üstü Kadınlara Kilo Verme İpuçları
Kırk Yaş Üstü Kadınlara Kilo Verme İpuçları


Ne yediğinize dikkat edin ve kızarmış, yağlı besinler ile işlenmiş şekerleri beslenme diyetinizden çıkarırken, yerlerine daha fazla meyve ve sebze ekleyin.
Yıllar ilerledikçe, beslenme diyetinize dikkat ediyor ve bol bol egzersiz yapıyor olsanız dahi, kilo vermek daha zor hale gelir. Kırk yaşının üzerinde bir kadın mısınız? Takip eden makaleyi okuyarak, kilo verebilmek için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin ve fazladan olan her bir kilonuza sonsuza dek ”hoşçakal” diyin!
Vücudu fazla yağlardan arındırabilmek, hangi yaşta olursa olsun, zor bir uğraştır ancak eğer yaşınız kırkın üzerindeyse, bu daha da zor bir hal alır. Vücudunuz, yaptığınız diyet ve egzersizlere farklı yanıt vermektedir, kalori yakımı yavaşlar ve eskiden yapıyor olduğunuz aktiviteleri yapabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız.

Kırk Yaş Üstü Kadınlar İçin Kilo Verme İpuçları

Takip eden ipuçlarını dikkate alın, eğer kırk yaş sınırını geçtiyseniz, bu ipuçları kilo verebilmek için size yardımcı olacaktır.


Mümkün Olduğuna İnanın

Elbette zor ancak imkansız değil! Kilo vermeyi deneyen kişilerde gördüğümüz en büyük bariyerlerden biri, kısa veya orta vadede olumlu sonuçları göremediklerinde uğradıkları hayal kırıklığıdır. Umutsuzluğa kapılmak için hiçbir sebep bulunmamaktadır, bu tarz sonuçlar zaman alır, ancak sonunda elde edebilirsiniz.

Bazı kadınlar, uyguladıkları diyetin veya egzersiz rutininin herhangi bir farklılık yaratmadığını düşünürler ancak onlar yanılmaktadırlar. Kilo verebildiğinizde, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz ve ayrıca daha sağlıklı bir beslenme diyeti uygulamak, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi de düşürecek.


Doğru Tür Egzersiz Yapın

Belki, ultra-enerjik egzersizler, dağa tırmanma gibi sporları yapabilmek için gerekli yaşları geçtiğinizi düşünebilirsiniz ancak endişe etmeyin. İyi haber; yapabileceğiniz daha birçok egzersiz mevcuttur. Bunlar içerisinden, hem yaşınız hem de vücut tipiniz açısından, sizin ihtiyaçlarınız için uygun olanları seçebilmeniz önemlidir.
Size aynı zamanda keyif de veren bir egzersiz seçin çünkü bir süre hiçbir fayda görmez şekilde kendinizi bu egzersizi yapmak için zorlamanız gerekecek. Haftada üç kez, otuzar dakikalık seanslar şeklinde başlayın ve zamanla süreyi arttırın. Bisiklet sürün, koşun veya sadece köpeğinizi yürüyüşe çıkarın.

Yemek Saatlerinize Sadık Kalın

Kahvaltı, günün en önem verilmesi gerekli tek öğününü olmalıdır, daha sonrasında daha küçük öğünler yemeli ve hafif bir akşam yemeği ile günü tamamlamalısınız. Günlük dört ana öğün ve sabah ortasında bir tane ve öğleden sonra bir tane olmak üzere toplam iki atıştırma öğünü uygulamak iyi bir fikirdir. Bu, açlığınızı bastıracak ve vücudunuz sindirim sürecinde olacağından kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Ve ne yediğinize özen göstermelisiniz: Meyve ve sebze (mümkün oldukça çiğ) alımınızı arttırmalı, kızartılmış yiyecekler ve işlenmiş şekerler ile sağlıksız yağları geride bırakmalısınız.

Unutmayın ki; alkol de sizin için iyi bir fikir değildir. Günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplamak için şu formülü uygulayabilirsiniz: ideal kilonuzu, eğer herhangi bir egzersiz yapmıyorsanız 22 ile, eğer haftada bir veya iki defa egzersiz yapıyorsanız 29 ile ve haftada üç defadan fazla egzersiz yapıyorsanız 34 ile çarpın. Bu durumda, haftada üç defadan fazla egzersiz yapıyorsanız ve olmak istediğiniz kilo 61 ise, günlük almanız gereken kalori 2074 olmalıdır!Doğal Takviyeleri Tercih Edin

Muhtemelen biliyorsunuz ki, kırk yaşınızdan sonra, vücudunuzun ürettiği kolajen miktarı neredeyse %50 oranında azalmaktadır. Bu, cildinizden çok daha fazlasını etkileyebilecek bir durumdur. Kolajen eksikliği, kemik ve eklemleri zayıflatır. Bunun yanı sıra, deri çatlaklarını, selüliti ve ciltteki sarkmaları da engellemek için, doğal takviyeler alın.

Bazal Metabolik Oranınızı Takip Edin

Bu oran, vücudunuzun korunması, güçlendirilmesi veya kilo vermesi için gerekli kalori miktarına işaret eder. Bu rakamlar yaşa, cinsiyete, hormon seviyesine ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir. İster internette ilgili formülü araştırarak, isterseniz doktorunuza danışarak, bazal metabolik oranınızı hesaplayabilirsiniz. Bu, kilo vermek için ne kadar kaloriye ihtiyacınızın olduğunu size verecek olan orandır. Bunun için de, kırk yaşın üzerinde olduğunuzu her daim aklınızda bulundurmalısınız.Doğru Beslenin

Her zaman, sağlıklı ve vücudunuz için faydalı besinleri tüketmeye özen gösterin. Örneğin; limonlu su, keten tohumu, kahvaltılık lifler, tarçın, badem, somon, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve kırmızı meyveler. Bir günde ne kadar yiyor olduğunuza önem verin.

Bol Miktarda Uyuyun

Bu, her yaş için önemlidir ancak kırk yaşından sonrası için vücudunuz, günlük aktivitelerden sonra kendini toparlayabilmek için yeterli miktarda dinlenmeye ihtiyaç duyar. Herkes için gerekli, net bir uyku saati yoktur ancak altı saatten az süreli gece uykusu uyumadığınızdan emin olun ve tek seferde sekiz saatten uzun süreli uyumamaya da özen gösterin.

Hem az uyku hem de fazla uyku, vücudun yağ biriktirmesine neden olabilir. Neden? Eğer az uyursanız, ”stres hormonu” olarak bilinen ve sizi daha çok yemeye iten kortizol hormonu yüksek miktarda salgılanmaktadır. Eğer fazla uyursanız ve egzersiz yapmazsanız, vücudunuz, yediklerinizin daha büyük kısmını yağ olarak depolar.

Düzenli Sağlık Kontrolünden Geçin

Eğer, sağlıklı besleniyor olmanıza, egzersiz yapmanıza ve yeterli miktarda uyuyor olmanıza rağmen kilo veremediğinizi düşünüyorsanız, metabolizmanızla ilgili bir probleminiz olabilir, örneğin tiroid fonksiyon bozukluğu gibi. Birçok kadın hipotiroidizm sorunu yaşamakta ve bunun farkına varmamaktadırlar. Bu durum, metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımının engellenmesine hatta bazen kilo almaya dahi sebep olabilmektedir. Tiroid probleminin diğer belirtileri: kronik yorgunluk, dolaşım problemleri, ekstrem oranda soğuk hassasiyeti olarak sıralanabilir.
http://sagligabiradim.com/

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !